Trądzik jest przewlekłą chorobą gruczołów łojowych. Ze względu na wiek występowania zmian chorobowych na skórze wyróżnia się:
- trądzik młodzieńczy
- początek w wieku szkolnym
- trądzik późny - dotyczy gł. kobiet 30-40-letnich, najczęstsza lokalizacja to dolne części twarzy i szyja; związek z gospodarką hormonalną
Choroba charakteryzuje się występowaniem na skórze twarzy i/lub pleców, klatki piersiowej wykwitów o charakterze niezapalnym (zaskórniki zamknięte i otwarte) oraz zapalnych (grudki, krosty, cysty), jak również wykwitów zejściowych (przebarwienia pozapalne, blizny).
Czynniki predysponujące do wystąpienia lub nasilenia zmian trądzikowych:
- skłonności genetyczne - dodatni wywiad u rodziców lub rodzeństwa
- płeć - częściej i ciężej chorują chłopcy, co wynika z uwarunkowań hormonalnych
- wiek - zmiany najczęściej dotyczą nastolatków, ale mogą też pojawiać się u osób 30-40-letnich, jak również u noworodków (spowodowane obecnością hormonów matki i ustępujące samoistnie po 1-3 miesiącach)
- kosmetyki, np. niektóre pudry i róże, powodujące powstanie zmian głównie na policzkach (trądzik kosmetyczny)
- leki - androgeny (przyjmowanie testosteronu lub innych anabolików), miejscowo i ogólnie podawane kortykosteroidy oraz witamina B12, jod, brom, barbiturany, lit (trądzik polekowy)
- związki chemiczne - u osób mających zawodowy kontakt z chlorem, olejami, dziegciami (trądzik zawodowy)
- dieta - spożywanie dużych ilości mleka oraz pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym może nasilać przebieg choroby
- promieniowanie ultrafioletowe - w początkowej fazie ekspozycji u ok. połowy pacjentów powoduje poprawę (zmniejsza się łojotok), następnie dochodzi do nasilenia zmian skórnych oraz pozostawienia na skórze przebarwień
- czynniki środowiskowe; stres, zanieczyszczenie powietrza itp.
Nie mają wpływu na chorobę: higiena, aktywność seksualna. Trądzik nie jest również chorobą zakaźną, ponieważ bakterie i drożdżaki biorące udział w powstawaniu zmian zapalnych stanowią fizjologiczną florę skóry człowieka.
Zasada działania:
Zakres fal o długości 420-1200 nm wykorzystywany jest przy leczeniu zapalnych zmian trądzikowych. Fale świetlne o tej długości pochłaniane są przez porfiryny — metabolit beztlenowych bakterii Propionibacterium Acnes, odpowiedzialnych za powSławanie trądziku pospolitego. Porfiryny pod wpływem promieniowania uwalniają aniony tlenowe powodujące śmierć beztlenowej komórki bakteryjnej. Niszczony jest w ten sposób czynnik prozapalny, co owocuje zmniejszeniem ilości zapalnych zmian trądzikowych. Często wraz z bakteriami niszczone są, bądź uszkadzane, gruczoły łojowe, co ogranicza łojotok . Dodatkowo działanie ciepła powoduje uporządkowanie włókien kolagenowych, czego konsekwencją jest zniwelowanie blizn potrądzikowych, zwężenie porów i wygładzenie skóry. Zabieg jest skuteczny i mało czasochłonny w porównaniu z leczeniem farmakologicznym.
Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami:
Zabiegi wykonuje się 2 razy w tygodniu przez okres 4 tygodni. Między seriami konieczne jest zachowanie 20 dniowej przerwy.