Światło IPL jest selektywnie absorbowane przez melaninę (chromofor) zawartą we włosach. Zaabsorbowana energia świetlna jest oddawana do tkanek otaczających, w tym wypadku wewnątrz mieszka włosowego, w postaci energii cieplnej. W związku ze znacznym zwiększeniem temperatury w obrębie mieszka włosowego dochodzi do koagulacji, czyli ścięcia białek. Doprowadza to do odcięcia odżywienia włosa i w konsekwencji dochodzi do jego wypadnięcia.
Uwarunkowania skóry mające wpływ na depilację:Płeć klienta, jego wiek i profil hormonalny wpływa na skuteczność depilacji - u mężczyzn, z uwagi na obecność androgenów, depilacja przebiega trudniej i należy wykonać większą ilość zabiegów. U kobiet również są okolice, których owłosienie zależy od poziomu hormonów (np. otoczka sutkowa, kresa biała, a także owłosienie pojawiające się w okresie menopauzy i innych zaburzeń hormonalnych) ich depilowanie mozy być czasem trudne i wymagać może większej liczy zabiegów.
Zasada działania:
Dzięki użyciu filtrów o długości od: 640-1200 nm, światło lampy może precyzyjnie dotrzeć do melaniny we włosach klienta. Pochłonięte w ten sposó światło zmienia się w energię cieplną. Ta z kolei powoduje zniszczenie opuszki mwłosa i blokadę naczyń krwionosnych odrzywiających macierz włosa, prowadzących do obumarcia. Dzięki temu po zabiegu następuje usunięcie włosa oraz zablokowanie procesu formowania się nowego mieszka włosowego. Zamykamy drogę odżywiania włosa. Technika selektywnej fototermolizy wykorzystuje fakt, że we włosach znjdują się duże ilości pigmentu. Im więcej pigmentu, tym większa skutecznośc zabiegu.
Widoczne efekty zabiegu:
Ból odczuwany przez pacjenta jest niewielki, porównywalny z "pstryknięciem" gumką recepturką. Odczucie może przybierać na sile wraz ze wzrostem natężenia. Przy optymalnym ustawieniu natężenia dyskomfort odczuwany przez pacjenta powienien być najmniejszy.
Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami:
odstęp pomiędzy poszczególnymi wizytami powinien wynosić 4-6 tygodni.